babetto-klasik-ayakkabı-modelleri-2
Klasik ayakkabı modelleri
29 Eylül 2015
babet modelleri
Babet modelleri Babetto’da!
4 Ekim 2015
Tümünü Göster

En renkli babetler

renkli babet

babetto-en-renkli-babetler-1En renkli babetler Babettoda..Babet kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullandığımız, hafif ve rahat ayakkabı diye tabir ettiğimiz bayan babet ayakkabısının tarifidir. Bu kelimenin kökenini araştırdığımızda ise karşımıza Fransızca aynı anlama gelen “babette” sözcüğünden alıntı olduğunu görürüz. Fransızca sözcük Babette bir kadın adından yani bir kadının özel adından türetilmiştir. Bu sözcük aynı anlama gelen Elisabéth sözcüğünün küçültme halisidir. Babet ayakkabı modelinin muhtemelen 1959 tarihli “Babette Savaşa Gidiyor” filminde Brigitte Berdot’nun canlandırdığı Babette karakterinden esinlendildiği düşünülmektedir. En eski kaynaklara göreyse babet; “topuksuz hafif kadın ayakkabısı(Klasik mevsimlik, spor, abiye, espanet, espadril, babet)” anlamına gelmektedir. Yakın zamanda dilimize giren bu babet kelimesi aslında çok eski zamanlarda kullanılan espadril ve deriden yapılan çarık tarzı ayakkabılarla benzerlik gösteren bir ayakkabı çeşidini işaret etmektedir.

enkli-babet-modelleri-3 (2)En renkli babetler ayakkabıların popülaritesi herkesin malumu. Çok tercih edilmesinin sonucu olarak artık babet ayakkabıların hem daha fazla çeşidine sahip olabiliyoruz, hem de daha kolay babet ayakkabı sahibi olabiliyoruz. Babet ayakkabıların neredeyse her rengini, her desenini bulabiliyoruz. Bunun asıl nedeni tabi ki babet ayakkabının kadınların hayatında adeta bir kurtarıcı görevi görmesidir. En renkli babetler hemen hemen her ortamda giyilebilmesi, rahat olması ve her tarza göre babet ayakkabının kolay bulunabilmesi sayesinde kadınlar için babet ayakkabı çok önemli hale gelmiştir.

En renkli babetler havaların ısınmasıyla birlikte daha çok kullanılmaya başlayan babetlerde bu senenin modası yine canlı renkler. Özellikle pastel tonlar ve bahara yakışır hafif babetler yine oldukça moda. Kış aylarında su geçirmemesi ve sıcak tutması açısından deri babetler tercih edilmektedir. Yaz aylarındaysa daha çok ince kumaşlardan yada plastik içerikli babetler ön plandadır. Özellikle yazlık babet ayakkabılarda delikli ve yer yer sandalet benzeri modeller göze çarpmaktadır. En renkli babetler bu modeller ayağa nefes aldırması ve kendini ayakta çok fazla hissettirmemesi açısından çok kullanışlıdır.

babetto-renkli-babetler-3 (1)En renkli babetler rengarenk babetlerin moda olmasının yanında bu babetlerin aksesuarlarla zenginleştirildiğini görüyoruz bu sezon. Kurdeler ve babetin ön kısmına konulan boncuklar, broşlar ve aranjmanlar sezonun şık detayları arasında. Babetlere eklenebilecek aksesuarlar konusunda tasarım dünyası sınır tanımıyor, her geçen gün farklı bir malzeme kullanılarak yada ilginç bir aksesuarla süslenen babetler görebilmekteyiz. Yeni aksesuarların babetlere kattığı kendine özgü o hava herkesin aynı ürüne sahip olduğu kanısından uzaklaştırıyor insanı. Renk, desen ve aksesuardan sonra yeni babet modelleri hakkında da konuşmak lazım. Bu sene özellikle sivri burun babetleri çok fazla göreceğiz. Topuklu ayakkabılardan esinlenilen bu modeller hem şık, hem resmi hem de her ortamda giyilebilir olmasıyla gerçekten çok başarılı. Transparan detaylar kıyafet modasında birkaç senedir yükselişte malum. Bu moda ayakkabılara da yansıdı ve babetlerde transparan devri başladı. Artık babet ayakkabılarımızın bir kısmını transparan seçerek oldukça şık olabiliyoruz. Tamamı transparan plastikten oluşan babetlerin yanında kumaştan oluşan ve yine ayağın çoğunluğunu gösteren babetler de bu sezon ön plana çıkacak.

babetto-renkli-babetler-3 (2)

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + thirteen =